
Suomalaisen tangon elävät legendat Markus Allan, 76, ja Eino Grön, 83, nousevat samalle lavalle yhdessä RNO:n suuren tango-orkesterin kanssa. Ainutkertainen tangokiertue nähdään keväällä konserttisaleissa.
RNO Tango-orkesteria johtaa tuttuun tapaan Riku Niemi.
”Uransa pitkälti yli puoli vuosisataa sitten aloittaneet mestarit esittävät musiikkia, joka on kulkenut ja välittynyt jo useissa sukupolvissa”, RNO tiedottaa.
”Suomalainen tango elää.”
Kiertue alkaa 27. huhtikuuta Tampere-talosta. Voit katsoa tarkat päivät ja paikat tästä.
RNO on vuonna 2005 perustettu rytmimusiikin ammattiorkesteri. Sen 25-henkisen orkesterikokoonpanon muodostavat big band ja jousisoitinryhmä. RNO esiintyy myös solistiorkesteri- ja kamarikokoonpanoina.
RNO on koko Suomen orkesteri. RNO:n kotipaikka on Helsinki, mutta orkesteri kiertää esiintymässä eri puolilla maata. Tähän mennessä RNO on konsertoinut kaikkiaan 131 paikkakunnalla Suomessa.
Presidentti myönsi Einolle kulttuurineuvoksen arvonimen
Eino Grön täytti tammikuun lopulla 83 vuotta. Eino on suomalainen iskelmälegenda, jonka laulajanura alkoi jo vuonna 1957.
Gröniä pidetään yhtenä merkittävimmistä tangon tulkitsijoista, ja hänen tunnettuja tangolevytyksiään ovat mm. Seinillä on korvat, Sä kuulut päivään jokaiseen ja Illan viimeinen tango.
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö myönsi Grönille kulttuurineuvoksen arvonimen joulukuussa 2021. Vuonna 2022 Eino kruunattiin Musiikkimuseon Hall of Famen Kunniagallerian jäseneksi.
Einosta tehty nimikkomusikali Tango d’Amore nähdään ensi kesänä Sappeen Kesäteatterissa Pälkäneellä. Eino on ollut vuodesta 1962 asti naimisissa Marjatta-vaimonsa kanssa, ja heillä on yksi poika, Ari. Marjatta Grön muutti kesällä 2015 pysyvästi espoolaiseen hoitokotiin vaikeiden muistiongelmien vuoksi.
Markus Allan muistetaan myös elokuvasävelmistään
Markus Allan, 76, on 1960-luvulla uransa aloittanut iskelmätähti. Hänen oikea nimensä on Allan Isberg. Allania pidetään laulajana luonnonlahjakkuutena.
Hän teki läpimurtonsa vain 18-vuotiaana Toivo Kärjen ikonisella tangolla Liljankukka vuonna 1963.
”Markus Allan on saanut lempinimekseen ’Suomen Robertino Loreti’, ja näillä nuorukaisilla on hämmästyttävä yhdennäköisyys. Tummia, samettisilmäisiä ja -äänisiä molemmat”, esiteltiin laulajatulokas vuonna 1964 Toivelauluja-vihkosessa.
Vuonna 1987 Markus Allanin uralla alkoi uusi vaihe, kun hänet kiinnitettiin laulamaan tango Syyspihlajan alla Aki Kaurismäen tuottamaan Veikko Aaltosen esikoisfilmiin Tilinteko. Vuonna 1996 Markus Allan nähtiin ja kuultiin Aki Kaurismäen filmissä Kauas pilvet karkaavatesittämässä elokuvan tunnussävelmän, mikä oli lainattu Rauli ”Badding” Somerjoen ohjelmistosta.
Vuonna 2013 Allan sai Tango Finlandia -palkinnon Seinäjoen Tangomarkkinoilla, ja vuonna 2016 häntä muistettiin Kullervo Linnan Säätiön palkinnolla.
Allan on ollut yhdessä vaimonsa Sinikan kanssa vuodesta 1961, heillä on kolme lasta ja neljä lastenlasta.












