
Matti ja Teppo joutuivat tuottamaan suuren pettymyksen varmasti niin itselleen kuin faneilleen, kun heidän piti perua tämän viikon keikkansa.
Tanssiin.fi kertoi keskiviikkona, että Teppo Ruohonen, 74, on sairastunut koronaan.
Koska toinen veljeksistä päätyi vuodepotilaaksi, suosikkiduo perui kaikki keikkansa ensi maanantaihin (18.7.) saakka. Kaikkiaan keikkoja suli neljä.
Lue myös: Voi rähmä: Matin ja Tepon keikat jäihin – Teppo joutui vuodepotilaaksi
Teppo IS:ssä: ”Olo on vähän parempi”
Onneksi Teppo on jo toipumassa taudista. Tanssiin.fi:lle kerrotaan, että Teppo on päässyt jo jalkeille ja pahimpien oireiden alkavan hellittää. Teppo vakuuttaakin Ilta-Sanomissa, että ei ole ”enää ihan sängyn pohjalla”.
”Uskon, että olen jo voiton puolella, koska olo on vähän parempi. Oli vaihe, että kun oli kuumaa mehua kupissa sängyn vieressä niin en ollut varma jaksanko nostaa kuppia vai en. Veto oli pois”, Teppo kuvaili vointiaan IS:ssä.
Korona tarttui vaimoonkin
Kolmesti rokotettu Teppo on kärsinyt 38 asteen kuumeesta, mikä hänelle on kuulemma hyvin poikkeuksellista. Ikävää on, että korona tarttui myös Tepon Varpu-vaimoon, 65.
Pikkuveli Matti Ruohonen, 72, sen sijaan tiettävästi on taudilta säästynyt.
Lue myös: Mitä Matti ja Teppo sanoivat, kun uuden platinalevyn saivat?
”Palaamme hyvin levänneinä keskiviikkona”
Koska Teppo tuntee olonsa jo paremmaksi, veljekset ovat päättäneet palata keikkalavoille mahdollisimman nopeasti. He tiedottavat, että ”palaavat lavalle hyvin levänneinä keskiviikkona 20.7 Isokyrössä”.
Tuolloin on luvassa Lavakesä 2022 -kiertueen esiintyminen Kalliojärven Viihdekeskuksessa. Toisena tanssittajana on Ippe Mansikka.
Keikkatahti jatkuu tiiviinä, sillä torstaina 21.7. he viihdyttävät Horizone-yhtyeensä kanssa Kalajoen Merisärkällä, perjantaina 22.7. Jormuan lavalla Kajaanissa Lavakesän merkeissä ja lauantaina 23.7. Ylikiimingissä Nuijamiesten lavan 100-vuotisjuhlatansseissa.