Musiikkivideo
Jere Toivonen ottaa vertaukset Jamppa Tuomiseen ylpeydellä – tähtää tangokuninkaaksi
IskelmäMestari Jere Toivonen julkaisi menevän iskelmäsinkun ja treenaa tangokisan semifinaaliin. Lue haastattelu ja kuuntele uutuus!

Jere Toivonen, 50, kertoo elävänsä jänniä aikoja. Uutta musiikkia tuli juuri julki ja Seinäjoen Tangomarkkinoiden laulukilpailun semifinaali kolkuttelee ovella.
Turkulainen kultakurkku on vuoden 2023 IskelmäMestari ja toteutti silloin yhden unelmansa. Lisää unelmia tuli todeksi viime marraskuussa 2024, kun Jere julkaisi elämänsä ensimmäisen oman sinkun.
Saat tulla takaisin -kappale otettiin hyvin vastaan.
”Sovitettu moderniksi iskelmäksi”
Perjantaina, 16. toukokuuta Jere julkaisi jatkoa sinkulleen. Voit kuunnella uutuuden tämän artikkelin lopusta.
Missä sinä olet nyt -kappale on Robin Bergin sävellys ja Reijo Päkkilän sanoitus. Sovituksesta vastaa Kime Klemettinen.
Voit kuunnella menevän sinkun tämän artikkelin lopusta.
Lue myös: IskelmäMestari Jere Toivonen iloitsee ensilevystään: ”Suuri unelmani toteutui”
”Reijo soitti minulle jossain kohtaa loppuvuodesta ja vihjaisi, että hänellä olisi upea biisi minulle”, Jere taustoittaa uutuussinkun syntyä Tanssiin.fi:lle.
”Tämä on hyvä jatkumo Saat tulla takaisin -kappaleeseen. Teksti on tosi hieno ja sopii tarinaan: lauletaan ikävästä ja kaipuusta. Se on sovitettu mahtavasti moderniksi iskelmäksi. Rakastuin heti sekä sanoihin, säveleen että Kimen rohkeaan sovitukseen.”
Jere sanoo, että sovituksessa on tuotu ”perusiskelmää tähän päivään”.
”Jamppa on minulle iso idoli”
Jere nauraa, että häntä on verrattu paljon Jamppa Tuomiseen. Edesmennyt iskelmätähti omasi komean tenoriäänen.
”Meidän ääniämme on tosiaan verrattu toisiinsa. Otan tuollaiset kehut kyllä lämmöllä ja sydämellä vastaan, sillä Jamppa on minulle ollut iso idoli”, Jere kiittää.
”Ehkä tässä uutuussinkussani tuodaan Jamppa Tuomista 2025-luvulle.”
Entä tuleeko ”modernista Jampasta” uusi tangokuningas? Jere hymyilee, että ainakin töitä on tehty sen eteen.
Lue myös: Tässä ovat Tangomarkkinoiden semifinalistit – useita yllätyspudotuksia
”Tangotuomarit haluavat kuulla minua vielä”
Tangomarkkinoiden laulukilpailun semifinaali on ensi viikon lauantaina, 24. huhtikuuta Hyvinkäällä. Yle Areena lähettää jännittävän tapahtuman suorana lähetyksenä klo 19 alkaen.
Mukana on 10 mies- ja 10 naislaulajaa, joista tuomaristo valitsee neljä nais- ja neljä mieslaulajaa eteenpäin Seinäjoelle.
”Treeniä, treeniä, treeniä… On tämä aika villiä aikaa pienen ihmisen elämässä. Katsotaan, mitä tangot antaa. Olen kuningaskisassa täysillä mukana ja luonnollisesti kruunua tavoittelen, muuten ei kannattaisi olla edes mukana”, Jere kuittaa.
”Tykkäsin siitä, että pääsin tuomariäänillä jatkoon Livekarsinta-vaiheesta. Se kertoo tietynlaisesta kontaktista tuomareihin ja siitä, että tuomarit ovat tietynlaisen hyväksynnän antaneet, kun haluavat kuulla minua vielä.”
Jere virnistää hyväntuulisesti, että nyt on siis näytön paikka.
”Mennään näyttämään lisää, mistä Turun poika on veistetty ja mitä osaa. Jänniä aikoja eletään!”
KUUNTELE Jere Toivonen Missä sinä olet nyt (säv. Robin Berg, san. Reijo Päkkilä, sov. Kime Klemettinen) 2025: