
Erika Vikman, 32, on vuoden 2016 tangokuningatar, josta on kuoriutunut kansainvälisen tason poptähti. Euroviisuissa parhaillaan Suomea edustava Erika lauloi viisujen finaaliin komeasti kappalellaan Ich komme.
Euroviisufinaali on lauantaina, 17. toukokuuta.
Ennen finaalia Yle lähettää Erikasta kertovan tv-dokumentin, jossa hän kertoo avoimesti kohtelustaan Suomessa. Erika kokee saaneensa koko uransa ajan asiattoman kovaa kritiikkiä. Raju arvostelu on johtanut siihen, että toisinaan hän on itsekin alkanut epäillä itseään.
Perjantai-dokkari Erika tulee – oletko valmis nähdään TV1:llä lauantaina klo 21.30.
Erika lauloi tangoa jo pikkutyttönä
Tamperelaissyntyinen Erika Vikman on aina unelmoinut laulamisesta ja menestymisestä artistina. Iskelmä ja tango on ollut hänelle lähellä sydäntä pienestä tytöstä saakka.
Hän voitti Tangojuniori-kilpailun tyttöjen sarjan 15-vuotiaana vuonna 2008. Erika osallistui Tangomarkkinoille jo vuonna 2015 sijoittuen toiseksi Susanna Heikin viedessä kirkkaimman kruunun.
Kuningattaren kruunu tuli sitten seuraavana vuonna, 2016. Kuviin on tallentunut eloveenamainen kaunis, nuori nainen, joka poseraa tangokuninkaansa Marco Lundbergin kanssa Seinäjoen heinäkuisessa illassa.
Lue myös: Erika Vikman jää keikkatauolle: ”Haluan kehittää itseäni artistina”

Vuonna 2020 Erika hylkäsi tangot ja tanssilavat ja ryhtyi poptähdeksi.
Entinen tangokuningatar asteli tv-katsojien yllätykseksi lavalle tiukkaan pinkkiin ihoa nuolevaan lateksihaalariin ja paksupohjaisiin glitter-saapikkaisiin sonnustautuneena. Vikman osallistui vuoden 2020 Uuden Musiikin Kilpailuun kappaleellaan Cicciolina ja sijoittui toiseksi.
”Ihmisillä on todella paljon estoja”
Sitten tuli Syntisten pöytä -hitti ja Erika kasvoi sensuelliksi, räväkäksi poptähdeksi.
Tämän vuoden euroviisibiisi, Christel ja Jori Roosbergin luoma Ich komme, on suoraa jatkumoa Cicciolinalle ja Syntisten pöydälle.
”On tapahtunut kasvua sekä ihmisenä että artistina. Myös omanarvontunnon löytymistä ja rohkeutta sanoa ääneen, mitä haluaa”, Vikman kuvaili muutostaan Puoli seitsemän -ohjelmassa 2020.
Lue myös: Jukka Lampela suomii Erika Vikmanin viisua – Kyösti Mäkimattila toista mieltä
Vikman on kertonut hänelle suunnattujen negatiivisten viestien ja haukkujen sisältävän samaa asiaa: ”Miten kehtaat olla tuollainen? Häpeäisit!”
”Se kertoo, että sillä ihmisellä on todella paljon estoja ja mä teen jotain, mitä se ei koskaan uskaltaisi. On kurjaa, että joku käyttää energiaansa siihen, että häpeää jotain toista”, laulaja on analysoinut vihaajiaan.

”Herätän ihmisissä epämiellyttäviä tunteita”
Tuoreessa tv-dokumentissa Erika ruotii kohteluaan.
”Koko uraani on parjattu siitä, että minä vaan ratsastan seksillä, ulkonäöllä ja menen reisiä pitkin. Että en oikeasti osaa mitään, että olisin vaan keplotellut itseni tähän, että olisin vain juoninut”, hän sanoo.
Lue myös: Erika Vikman ja Danny Rodoksella: katso aurinkoiset kuvat
Erika kummastelee dokumentissa, kuinka tiukkapipoisia Suomessa ollaan seksikkyyden ja itsensä ilmaisemisen suhteen. Viisutähti nostaa esille myös edesmenneen Kikan kohtalon.
”Sekin kiusattiin kuoliaaksi”, Erika lataa tv:ssä.
Kikka kuoli vain 41-vuotiaana vuonna 2005. Kuolinsyynä oli lääkkeiden aiheuttama yhteismyrkytys.
”Joku tykkää Marimekosta, minä lateksista” –Erika Vikman
Erika Vikman tunnetaan myös sensuelleista esiintymisasuistaan. Niistäkin tulee kritiikkiä.
”Joku tykkää Marimekosta. Se voimaantuu, kun pukee sen Marimekon kaavun. Minä tykkään lateksista. En tee sitä kenenkään silmille. Minua ei kiinnosta yhtään, kiihottuuko joku vai ei. Se ei ole tavoitteeni.”
Vikman toteaa Erika olevansa monille ukkosenjohdatin.
”Minä herätän monissa ihmisissä epämiellyttäviä tunteita heidän omien traumojensa, lukkojensa ja asenteidensa takia.”
Perjantai-dokkari Erika tulee – oletko valmis julkaistaan Yle Areenassa perjantaina 16. toukokuuta. TV1:llä se esitetään ennen viisufinaalia lauantaina 17.5. kello 21.30.








