
Kiuruveden Iskelmäviikko keräsi jälleen runsaasti iloisia tanssi- ja iskelmämusiikin ystäviä Pohjois-Savoon. Viikon aikana Iskelmäviikolla esiintyivät mm. Kyösti Mäkimattila, Lasse Hoikka & Souvarit, Laura Voutilainen, Komiat, Markku Aro, Yölintu, Kake Randelin ja Eija Kantola & Tiina Räsänen.
Lauantaina Kiuruvedellä käytiin perinteinen IskemäMestari-laulukilpailun finaali. IskelmäMestarit 2022 -voittajiksi valittiin Jonna Puhakka Joensuusta ja Kyösti Lindeman Alajärveltä.
Korkeatasoisessa ja tasaisessa finaalissa lauloivat naisten sarjassa Tiia Ruha (Äänekoski), Jaana Lapakko (Imatra), Katariina Koivusalo (Ylihärmä), Anne Simonen (Viitasaari) ja Jonna Puhakka (Joensuu) sekä miesten sarjassa Sami Muhonen (Helsinki), Jukka Katajala (Vantaa), Joonas Berg (Helsinki), Miko Virtanen (Hinnerjoki) ja Kyösti Lindeman (Alajärvi).
Lue myös: Kiuruveden Iskelmäviikolla huima kattaus: Souvarit, Komiat, Pirita, Eija, Leif, Markku….

Jonna: ”Sanaton tunne”
Jonna Puhakka oli voitostaan onnellinen ja otettu.
”Uskomaton ja sanaton tunne. Apua, apua, apua, olivat ensimmäiset sanat päässä”, Jonna nauraa videohaastattelussa.
Jonna esitti finaalissa kapaleet Rakkauslaulu ja Kaksi karttaa.
”Mutta kyllä vauhdikkaampiakin biisejä osaan esittää. Omaa yhtyettä olen miettinyt myös jossain vaiheessa.”
Kyösti esiintyi ensikerran ison yleisön edessä
Miesten sarjan voittaja Kyösti Lindeman oli onnesta ymmyrkäisenä.
”En olisi osannut koskaan odottaa, että olisin voittanut tämän kilpailun. Kova taso oli”, Kyösti aprikoi.
”Aloitin 13-vuotiaana lauleskelemaan kotona. Nämä olivat minulle ensimmäiset laulukisat ja ylipäätään esiintyminen tällaisen ison yleisön edessä. Kotiväelle ja ystäville olen tähän asti laulanut.”
Kyösti on pienestä asti haaveillut olevansa laulaja. Hänellä on selkeä tavoite.
”Pääsisin kiertämään lavoja ja keikkailemaan. Esitän kaikenlaista kotimaista iskelmää ja tangoa.”
Kyösti tulkitsi loppukilpailussa kappaleet Kuin taivaisiin ja Aamu toi, ilta vei.
Keijo Hietikko ponnahti Kiuruvedeltä tangokuninkaaksi
Iskelmäkisasta on ponnahtanut tuttuja nimiä myös tangomaailmaan. Keijo Hietikko voitti IskelmäMestari-tittelin 2017 ja on nyt vuoden 2022 tangokuningas. Vuoden 2018 tangokuningas Jarno Kokko taas lauloi voittoon Kiuruvedellä 2016, ja naisten sarjan voitti tuolloin 2016 Hanna Hirvonen, tämän kesän tangoprinsessa.
Lue myös: Iskelmämestari avautui päihderiippuvuudestaan: ”Viime yö meni putkassa Seinäjoella”
Muita aiempia IskelmäMestari-voittajia ovat mm. Mika Mäkkeli, Tommi Kostekivi, Sini Ikävalko, Maria Pihlajamaa ja Satu Suhonen.
Sari ja Jarmo voittivat SenioriMestarit
Kiuruvedellä kisattiin myös yli 50-vuotiaille laulajille tarkoitettu SenioriMestarit -laulukilpailu. Voittajiksi lauloi naisista Sari Loisa ja miehistä Jarmo Ojala. Toiseksi tulivat Marjo Nevala ja Timo Peltonen ja kolmanneksi Leila Marttila ja Pete Nikulainen.










