
Kaksinkertainen Syksyn Sävel -voittaja, legendaarinen iskelmätähti Rainer Friman, 64, kertoo seuranneensa suurella mielenkiinolla tämän vuotista Syksyn Sävel -laulukilpailua.
Syksyn Sävelen ensimmäisestä (1.10.) semifnaalista jatkoon pääsivät Eija Kantola, Kurre, Jiri Nikkinen, J. Eskelinen ja Reija Kortet. Tanssikansalle tutuista nimistä finaalista putosivat Aki Samuli ja Weranta.
Lue myös: Kuuntele ja katso ensimmäiset Syksyn Sävelet – kätevä videokooste: Eija, Aki, Weranta…
Rainer lopetti keikkailun 2019
Rainer Friman voitti Syksyn Sävelen vuosina 1990 ja 1992 Jukka Koiviston klassikoiksi muodutuneilla iskelmähitellä Se on salaisuus ja Virta vie, virta tuo. Jo näitä voittoja ennen Rainer oli tanssikansan suursuosikki, jonka vuonna 1989 ilmestynyt Linnut-albumi myi yli 80 000 kappaletta.
Rainer lopetti laulajanuransa marraskuussa 2019, jolloin hän teki viimeisen keikkansa Merikarvian Merikievarissa.
”Olen liian sairas jatkaakseni. On aika antaa periksi ja laskea ankkurit”, hän totesi tuolloin.
Lue myös: VIDEO Rainer Frimanin viimeinen keikka: ”Kiitos ja hyvästi, pitäkää kiinni musiikista”
”Todella kovatasoinen Syksyn Sävel”
Salossa asuva Rainer Friman ottaa vuoden 2022 kisan tasoon kantaa – ja kehuu sitä vuolaasti.
”Olipas Syksyn Sävel semifinaali! Todella kovatasoinen. Erityisesti kiinnitin huomiota siihen, kuinka kokonaisia teokset olivat. Sävellys, sanoitus sekä sovitus olivat hienossa harmoniassa”, Rainer kuvailee Facebookissa.
”Artistit olivat sisäistäneet tekstin syvällisesti” –Rainer Friman kehuu
”Olin vaikuttunut siitä, kuinka syvällisesti artistit olivat sisäistäneet tekstin. Biisi voi olla hyväkin, mutta jos artisti ei tulkitse sitä uskottavasti, laulun sielu ei löydy.”
Rainer huomauttaa, että hänen suosikeistaan neljä viidestä pääsi jatkoon ensimmäisestä semifinaalista. Hän ei kuitenkaan paljasta näiden nimiä.
Syksyn Sävelen seuraava semifinaali on lauantaina 8.10., ja se nähdään suorana lähetyksenä AlfaTV:llä klo 21.










