Lasse Hoikka.
Lasse Hoikka on Souvarit-orkesterin perustaja ja legendaarinen tanssimuusikko, joka täytti viime syksynä 70 vuotta.
Syyskuussa 2025 Tanssiin.fi uutisoi, että Rovaniemen kaupunki hakee Lasselle harvinaista musiikkineuvoksen arvonimeä. Musiikkineuvos on Suomessa tasavallan presidentin myöntämä arvonimi, joka myönnettiin ensimmäisen kerran vuonna 1974. Vuosien 1918-2013 aikana musiikkineuvoksen arvonimi on myönnetty 54 henkilölle.
Arvonimi on kansalaiselle myönnetty julkisen arvonannon osoitus hänen yhteiskunnan hyväksi tekemästään työstä. Erilaisia arvonimiä on käytössä 114. Niistä arvokkaimmat ovat valtioneuvos ja vuorineuvos.
Musiikkineuvoksen tittelin ovat saaneet muun muassa harmonikkataiteilija Lasse Pihlajamaa vuonna 1988, kapellimestari Rauno Lehtinen 2001, laulaja Ilkka ”Danny” Lipsanen 2002, muusikko Seppo Hovi 2012 ja laulaja Mikko Alatalo 2023.
Lue myös: Lasse Hoikalle haetaan harvinaista arvonimeä
Tasavallan presidentti myöntää arvonimet yleensä kaksi kertaa vuodessa: touko-kesäkuussa ja marras-joulukuussa. 28. marraskuuta 2025 presidentti Alexander Stubb myönsikin 66 arvonimeä, mutta musiikkineuvos Lasse Hoikka ei ollut heidän joukossaan.
Tätä moni ehti jo ihmetellä.
Rovaniemen kaupunki: ”Hoikka on tehnyt poikkeuksellisen elämäntyön tanssimusiikin parissa”
Rovaniemen kaupunki päätti Lassen musiikkineuvoshakemuksesta siis syyskuussa 2025.
Kaupungin vapaa-ajan palvelujen valmistelemien perustelujen mukaan Lasse Hoikka on tehnyt ”poikkeuksellisen elämäntyön tanssimusiikin parissa”. Perusteluissa mainittiin, kuinka Lasse perusti Rovaniemellä vuonna 1978 Souvarit-yhtyeen, ”joka on yksi Suomen ahkerimmin keikkailevista tanssiorkestereista”.
”Yhtye on tehnyt yli 7.000 esiintymistä ja kulkenut yli 5 miljoonaa kilometriä. Yli miljoona myytyä levyä ja 25 kulta-, platina- ja triplaplatinalevyä osoittavat merkittävää menestystä ja kansallista arvostusta”, kaupunki listasi Hoikan ansioita.
Lasse on lahjoittanut levytuottoja paikalliseen tiehankkeeseen
Lassella on myös yhteiskunnallista vaikuttavuutta. Kaupungin mukaan Hoikka on osallistunut aktiivisesti hyväntekeväisyyteen muun muassa lahjoittamalla levytuottoja paikalliseen tiehankkeeseen ja esiintymällä erityisryhmille kuten kehitysvammaisten ryhmäkodeissa. Hän on huomioinut erityisesti liikuntarajoitteiset kuulijat esiintymisissään.
Lue myös: Lasse Hoikka kaatui humalassa Espanjassa – hetki, joka muutti kaiken
"Hoikan kohdalla ehdot täyttyvät selkeästi"
Lisäksi Hoikan kulttuurin merkitys on iso, onhan hän saanut mm. Kullervo Linna -palkinnon ja oman nimilaatan Rovaniemelle tunnustuksena pitkäaikaisesta vaikutuksestaan paikalliseen kulttuuriin.
"Valtioneuvoston kanslian antaman Ohje menettelytavoista arvonimiasioissa -asiakirjan mukaan arvonimen myöntäminen edellyttää poikkeuksellista ansioituneisuutta, yhteiskunnallisia ansioita sekä nuhteettomuutta. Hoikan kohdalla nämä ehdot täyttyvät selkeästi", Rovaniemen kaupunki alleviivasi.
Kaupunginhallitus päätti 8. syyskuuta 2025 pidetyssä kokouksessa yksimielisesti kaupunginjohtajan päätösehdotuksen mukaisesti hakea musiikkineuvoksen arvonimeä Lasse Hoikalle.
Musiikkineuvoksen arvonimestä on maksettava valtiolle 6.200 euron vero, ja kaupunki sitoutui maksamaan sen ja muut hakemuskulut.
Tämän jälkeen hakemus eteni päättäville tahoille.
Arvonimiasioiden käsittelyä varten valtioneuvoston kanslian yhteydessä toimii arvonimilautakunta, joka arvioi arvonimiesitykset ja puoltaa esityksiä tasavallan presidentin hyväksyttäviksi, jos arvonimen myöntämisen yleisten edellytysten arvioidaan täyttyvän. Arviointi voi kestää kuukausiakin. Lautakunnan puheenjohtajana toimii pääministeri Petteri Orpo. Lautakuntakäsittelyn jälkeen pääministeri esittelee arvonimiesitykset tasavallan presidentille.
Kuuntele Lasse Hoikka & Souvarit Yön kylmät kyyneleet 2025:
Syynä Lassen 70-vuotispäivä
Kuten Rovaniemen kaupunki hakemuksessaan yksiselitteisesti totesi, Lasse Hoikan kohdalla kaikki musiikkineuvoksen arvonimeen vaadittavat "ehdot täyttyvät selkeästi".
Miksi Lasse ei sitten marraskuussa saanut musiikkineuvoksen arvonimeä?
Lue myös: Lasse Hoikan synttäreillä yhteislaulettiin yllättävän soittimen tahtiin – katso video
Arvonimeä ei myönnetä kalenterivuonna, jolloin henkilö täyttää tasavuosia
valtioneuvosto
Syy lienee tässä: Valtioneuvoston julkaisemien virallisten ohjeiden mukaan arvonimeä ei pääsääntöisesti myönnetä sinä kalenterivuonna, jolloin henkilö täyttää tasavuosia, koska halutaan korostaa arvonimien myöntämistä ansioiden perusteella.
Lasse täytti 70 vuotta syyskuussa 2025. Tämän johdosta hän ei saanut vielä vuoden 2025 puolella musiikkineuvoksen arvonimeä, vaan se on tulossa kaiken järjen mukaan ensi keväänä 2026.
Ei siis huolta: Souvarit-tähdelle kyllä arvonimi myönnetään. Kesälavoilla 2026 Sinisestä huivista ja Pariiseista lauleskelee oikea musiikkineuvos!
Souvarit lomailee tammikuun ajan, mutta palaa tanssikeikoille kuun lopussa Aronkeitaalla 31.1.
Katso Souvareiden aina ajantasaiset keikat tästä.









Kyllä Lasse ansaitsee tunnustuksensa. Souvarit ovat näyttäneet, mitä on hyvä tanssimusiikki parhaimmillaan Suomessa.
Lasselle kuuluu arvonimi 2026