Katri Helena esiintyi tässä kultaisessa iltapuvussa Helsingin Olympiastadionilla elokuussa 2025 ja kierrätti asun Linnan juhlissa itsenäisyyspäivänä.
Katri Helena Kalaoja, 80, sai huikean kunnianosoituksen itsenäisyyspäivän juhlavastaanotolla Presidentinlinnassa 6. joulukuuta 2025.
Uransa lopettanut iskelmälegenda nimittäin kätteli ensimmäisenä presidenttipari Alexander Stubbia ja Suzanne Innes-Stubbia tämän vuoden Linnan juhlissa.
Kuten Tanssiin.fi aiemmin uutisoi, Katri Helena saapui juhliin yhdessä avopuolisonsa Tommi Liimataisen kanssa.
Perinteiden mukaan ensimmäinen kättelyvuoro on erityinen kunnianosoitus, joka pidetään visusti salassa h-hetkeen asti. Katri oli vasta toinen nainen Linnan juhlien historiassa, joka kunnian sai.
Useimmiten ensimmäisen kättelyn ovat saaneet pitkäaikaiset diplomaatit tai poliitikan suurnimet, kuten ex-puolustusministeri Elisbeth Rehn vuonna 2022 ja diplomaatti Jaakko Iloniemi vuonna 2024.
Iskelmätähdelle Linnan juhlien kunnianosoitus on poikkeuksellisen harvinainen ja hieno.
Linnan juhlissa nähdään myös mm. tangokuningatar Erika Vikman, tähtiartisti Eino Grön sekä 88-vuotias iskelmälegenda Lasse Liemola, kutenTansisin.fi kertoi aiemmin tänään.
Lue myös: Lasse Liemola sai kutsun Linnan juhliin – iskelmälegenda ilahtui

Katri hehkui kultaisessa iltapuvussa
Katri Helena on Linnan juhlien kokenut kävijä. Tämänvuotinen kutsu oli jo laulajan uran kahdeksas.
Katrilla on juhlissa yllään todelliset luksusluokan helistimet: A. Tillanderin timanttikorvakorut. Ne on tehty 18 karaatin valkokullasta ja briljanttihiontaisista timanteista. Katri Helenan korvakorut kuuluvat Tillanderin Vintage Collection -sarjaan.
Eläkeläisen iltapuku on Teemu Muurimäen luomus. Kyseessä on kierrätysasu, sillä sama kultainen iltapuku nähtiin Katrin yllä Viimeinen ilta -jäähyväiskonsertissa elokuussa Helsingin Olympiastadionilla.
Tunteikas ja taidokkaasti tehty konsertti nähtiin itsenäisyyspäivänä televisiossa, Yle TV1:llä.
Lue myös: Katri Helenan Yle-konsertin kohtalo selvisi
Tv-katsojat liikuttuivat itsenäisyyspäivän konsertista
Tv-konsertti on kerännyt valtavasti kiitettävää ja liikuttunutta palautetta. Esimerkiksi Suomen suosituiman iskelmämedian Tanssiin.fi:n some-kanavaissa tv-katsojat ovat jakaneet ahkerasti tuntojaan.
”Kyllä meni iholle! Kiitos Katri-Helena!”
”Ihanan liikuttava konsertti, mutta jäin kyllä kaipaamaan Komioiden osuutta.”
”Eipä sitä liikutukselta selvinnyt.”
”Kyllä oli hieno konsertti!”
”Ihan herkistyin kyyneliin…”
tv-katsoja reagoi
”Ihmeellisesti silmät kostui…”
”Kertakaikkiaan uskomattoman ihana konsertti, kyllä Katri-Helena on mahtava artisti, ihan herkistyin kyyneliin.”
”Hieno, tyylikäs ja hyvin toteutettu konsertti.”
Iskelmäkansan tykkäämä Komiat-yhtye oli stadionkonsertin lämmittelijänä, mutta heidän osuuttaan ei tv:ssä nähty.











