Säveltäjä, sanoittaja ja arkkitehti Eero Ainesmaa menehtyi helmikuussa 2026 65 vuoden iässä.
Eero Ainesmaa on menehtynyt. Hän oli kuollessaan 65-vuotias.
Ainesmaa menehtyi helmikuussa sairastelun jälkeen. Hänen läheisensä vahvistavat poismenon. Ainesmaa siunattiin tiistaina 3. maaliskuuta 2026 Äänekosken kirkossa läheisten ja ystävien saattamana kauniissa tilaisuudessa.
Eero Ainesmaa oli siviiliammatiltaan arkkitehti, mutta myös lauluntekijä ja riimittelijä. Säveltäjänä ja sanoittajana hän teki musiikkia monille maamme eturivin artisteille kuten Dannylle, Katri Helenalle, Topi Sorsakoskelle, Saija Varjukselle, Marita Taavitsaiselle, Samuli Edelmannille ja Heidi Kyrölle.
Ainesmaa on säveltänyt ja sanoittanut kappaleita muun muassa Katri Helenan tuotantoon, kuten esimerkiksi vuonna 1995 julkaistulla Vie minut -albumilla oleva kappale Poika ja haitari. Hän oli mukana tekemässä myös Katrin lauluja Jos rakastat vähän ja Kun yksi tähti sammuu.
Kuuntele Katri Helena Poika ja haitari (säv. san. Eero Ainesmaa) 1995:
Eero keikkaili Mikko Kuustosen kanssa
Eero Ainesmaan ura lähti käyntiin oululaisista gospel-ympyröistä, josta hän siirtyi joksikin aikaa musiikin ammattilaiseksi Pro Fide -yhtyeeseen, jossa hän tutustui Mikko Kuustoseen. Kuustonen perusti vuonna 1987 Q.Stone-yhtyeen, johon myös Ainesmaa liittyi ja esiintyi nimellä Eppu Ainesmaa.
Ainesmaa opiskeli Oulussa arkkitehdiksi. Oulussa hänellä oli yhtyeet Gregory ja Vähän valoo, jossa hän esiintyi Gregori V.-salanimellä.
Omaa levytystuotantoa ovat mm. kappaleet Punaisessa talossa, jonka levytti sittemmin myös Simo Silmu, Toisinpäin (2010), Soi (2018) ja Tyyneen veteen (2018).
Kuuntele Eero Ainesmaa Soi (säv. san. Eero Ainesmaa) 2018:
Odota-hitti on Eeron käsialaa
Hänen tekemänsä ensimmäinen iso hitti oli Aikakoneen Sanin kanssa tehty Odota (1995).
Ainesmaa oli syntyisin Äänekoskelta. Hän palasikin Oulussa ja Mikkelissä vietettyjen vuosien jälkeen takaisin Äänekoskelle 2010-luvulla. Häntä jäi kaipaamaan puoliso ja kolme lasta.
”Ihmisellä on vain yksi elämä, se pitää elää niin, että ei ole vanhuudessa katkera ja kateellinen muille, jotka ovat uskaltaneet tehdä välttämättömiä, vaikkakin joskus äärettömän vaikeita ratkaisuja. Ilman kipua ei mikään muutos ole mahdollinen”, Eero kuvasi elämänfilosofiaansa taannoin.
Kuuntele Topi Sorsakoski Kalliovuorten kuu (säv. Eero Ainesmaa) 1997:








