Skip to content
25.11.2025
  • Artistit
  • Tanssilavat ja -paikat
  • Laivat
  • Web Stories
  • Faceboook
  • Instagram
  • Youtube

Tanssiin.fi

Suomen suosituin tanssi- ja iskelmämedia

Primary Menu
  • Etusivu
  • Artistit
    • Naistähdet
    • Miestähdet
    • Orkesterit
  • Tanssilavat ja -paikat
  • Laivat
  • Uutiset
  • Ota yhteyttä
    • Mikä Tanssiin.fi?
    • Tanssiin.fi toimitus
    • Lähetä keikkalistaus
    • Tietosuojaseloste ja evästekäytäntö
Light/Dark Button
Live
  • Etusivu
  • Tanssitähdet
  • Korona ei tappanut luovuutta – tanssitähdiltä musiikin ilotulitusta: Komiat, Heidi, Charles…
  • Musiikkivideo
  • Orkesterit
  • Tanssitähdet
  • Uutiset

Korona ei tappanut luovuutta – tanssitähdiltä musiikin ilotulitusta: Komiat, Heidi, Charles…

Kuuntele Komioiden, Heidi Pakarisen, Charles Plogmanin sekä Hannu Palon & Moonika Ilménin uutuuskappaleet ja lue artistien haastattelut.
Tanssiin.fi Julkaistu: 17.5.2020 | Päivitetty:17.5.2020 4 min lukuaika
Korona ei tappanut luovuutta  tanssitähdiltä musiikin ilotulitusta komiat heidi charles | tanssiin Fi

Kun keikkoja ei ole, tanssitähdet ovat luotsanneet luovuuttaan musiikin tekemiseen. Yhä useampi on suunnannut studiolle ja tuloksena on uutta, hyvää tanssimusiikkia.

Komiat-orkesterin pojilla oli aihetta juhlaan viime perjantaina (15.5.20), kun he julkaisivat esikoisalbuminsa. Komiat-nimeä kantava debyytti on tehty intohimosta tanssi- ja iskelmämusiikkiin, mikä näkyy ja kuuluu laadukkaassa lopputuloksessa. Albumin tuottajana on toiminut suomalaisen iskelmämusiikin grand old man Esa Nieminen.

”Suurin osa levyn uusista kappaleista on meidän omia sävellyksiä. Sanoitukset ovat sekä omaa tuotantoa että meille kirjoitettuja tekstejä”, Komiat kertoo.

→ Lue myös: Katso Komioiden kaikki komeat studio-livet – viimeisenä upea klassikkotango

Kirjoittajien taustalta löytyy pitkän linjan iskelmämusiikin tekijöitä, kuten Sinikka Svärd ja Pekka Laaksonen. Kappaleiden sovitukset on tehty bändin ja tuottaja Niemisen yhteistyönä. VK-Studion Rami Hännisen miksaus ja Finnvoxin Pauli Saastamoisen masterointi antoivat tyylinmukaiselle levylle viimeisen silauksen.

”Toivottavasti nautitte ensimmäisestä Komiat-albumista. Mukavaa kesän alkua!” toivottelevat Aleksi Yli-Sissala, Aleksi Laukkonen, Eero Nummela, Juho Eskola, Pekka Oravuo ja Samuel Järvinen.

Raikasta haitaria ja svengaavaa stemmaa

Albumi jatkaa yhtyeen lukuisilla keikoilla tutuksi tullutta linjaa, joka on reipasta ja tanssittavaa haitarivetoista iskelmämusiikkia raikkaalla otteella ja hyvällä meiningillä esitettynä. Haitarin ja mukaansa tempaavan svengin lisäksi Komioiden solisti Aleksi Yli-Sissala on herättänyt paljon ihastusta omaperäisellä laulusoundillaan. Yksi yhtyeen tavaramerkeistä on vahva stemmalaulu, jota kuullaan myös levyllä paljon.

”Kuunnelkaa, jakakaa somessa, lisätkää kappaleita omille soittolistoille, toivokaa radiosta!”

Tilaamalla fyysisen cd-levyn tuet yhtyeen toimintaa – albumin voit tilata kotiisi tästä.

→ Lue myös: VIDEO: Komioiden Aleksi ja Eero keikkasuosiostaan: ”Haluamme säilyttää tekemisen ilon”

Heidiltä elämänmakuinen rakkauslaulu

Tangokuningatar Heidi Pakarinen julkaisi sinkun nimeltä Perjantai. Pertti Jalosen säveltämä ja Sana Mustosen sanoittama kaunis kappale on Heidin mukaan ”todellinen liekkilaulu”.

”Kihelmöivä ja elämänmakuinen rakkauslaulu” -Heidi Pakarinen kuvaa sinkkuaan

”On jotain ihanaa, mitä odottaa, on kaipaus ja ikävä, on rakkaus – kaikki!” Heidi kuvaa.

”Tämä laulu syttyi todelliseen eloon ja liekkiin lauluun kirjoitetulla, sarjassaan toisella tekstillä, ihan oikeasta elämästä. Tuntuu erittäin hyvältä saada tuoda julki odotettu Perjantai, ihanan tanssittava, laulettava, ihanan elämänmakuinen ja kihelmöivä rakkauslaulu.  Sydänkiitos upealle tekijä- ja tuotantotiimille.”

KUUNTELE Heidi Pakarisen Perjantai (säv. Pertti Jalonen, san. Sana Mustonen, sov. Pertti Jalonen, tuottaja: Tommi Tähtivirta) 2020:

Helmikuussa Heidi julkaisi edellisen sinkkunsa, iloisen menevän Hali halin.

→ Lue myös: Heidi Pakarinen haluaa halata kaikkia sinkullaan: kuuntele iloinen tanssiuutuus

Menevä sinkku juhlisti Charlesin uran 40-vuotispäivää

Charles Plogamanin 40-vuotisjuhlavuodesta tuli poikkeuksellisen mieleenjäävä. Korona sekoitti kaikki suunnitelmat. Charles sanoo kuitenkin malttavansa odottaa aikaa, jolloin keikat taas jatkuvat. Suunnitelmat ovat valmiina jo loppuvuotta varten.

”Myöhemmin syksyllä aion tehdä konsertteja myös sekä joulukonsertteja.”

→ Lue myös: VIDEO: Charles Plogman iloitsee juhlavuodestaan: ”Olen saanut tehdä 40 vuotta musiikkia”

Viime torstaina, 14.5. oli Charlesin uran virallinen 40-vuotispäivä.

”Olin nimittäin 13-vuotias, kun nousin ensimmäisen kerran lavalle, toukokuussa vuonna 1980”, Charles kertoo.

→ Lue myös: Charles Plogman aloitti juhlavuotensa rakkaussinkulla: ”Laulu huumaavasta tunteesta”

Juhlavuoteen kuuluu luonnollisesti uutta musiikkia: Vedän elämän henkeen -single julkaistiin tammikuussa ja viime perjantaina (15.5.20) näki päivänvalon menevä ja iloisen iskevä single Lähtee vai jäädä.

Kappaleen on säveltänyt Janne Hyöty yhdessä Charlesin kanssa, sanat on taiteillut Lasse Wikman.

”Positiivinen laulu rullaa eteenpäin” -Charles Plogman sinkustaan

Lähtee vai jäädä kertoo pelosta ja epävarmuudesta sitoutumista kohtaan.

”On helppo ohittaa asioita ja jättää ne taakse. Siitä voi tulla tapa ja lopulta sitä keksii aina jonkun tekosyyn siihen, miksei suhde toimi. Omia arvojaan on pakko miettiä uudestaan silloin, kun kohdalle osuu se oikea. Jos sittenkin jäisin tällä kertaa? Aiheestaan huolimatta laulu on ajateltu positiiviseksi ja se rullaa eteenpäin”, Charles avaa kappalettaan.

”Olemme Jannen kanssa pyrkineet löytämään tässä ajassa kiinni olevan meiningin, mutta kuitenkin sellaisen minun näköiseni laulun.”

Moonika ja Hannu levyttivät Georg Otsin muistoksi

Kaksi komeaäänistä laulajaa, Moonika Ilmén ja Hannu Palo ovat yhdistäneet voimansa ja levyttäneet yhteisen singlen. Kappale on legendaarisen Georg Otsin tunnetuksi tekemä, neuvostoliittolainen sävelmä Älä kiiruhda.

Lauritsalasta lähtöisin oleva Hannu Palo on levyttänyt ja esittänyt paljon monipuolista iskelmää. Ensimmäinen pitkäsoitto häneltä ilmestyi 1990.
Hämeenlinnalainen Moonika Ilmén esittää myös iskelmämusiikkia, beatia sekä jazz/bossanova-ohjelmistoa. Moonikan laulua on myös tallennettu levyille paljon.

Sata vuotta Otsin syntymästä

Georg Otsin syntymästä tuli 21.3.2020 kuluneeksi tasan 100 vuotta ja tämä hänen tunnetuin kappaleensa on sinänsä ajankohtainen.

”Levytyksemme osoittaa kunnioituksensa sata vuotta sitten syntyneen Georg Otsin muistoksi”, Moonika ja Hannu sanovat.


[eafl id=”27653″ name=”Sannan Ruokakassi” text=”Helpota arkeasi Sannan Ruokakassilla. Toimitamme suoraan kotiovellesi arkiruokien reseptit ja raaka-aineet. Säästä aikaa ja vaivaa! Laaja toimitusalue Uudellamaalla, Varsinais-Suomessa ja Pirkanmaalla. Klikkaa ja kokeile!”]


[eafl id=”27242″ name=”Käsidesi” text=”Tilaa turvalliset kasvomaskit sekä suomalainen käsidesisuihke kätevästi kotiisi. Klikkaa heti ja tilaa!”]


[eafl id=”22837″ name=”Testo+” text=”Älä anna mieshormonisi huveta! TestoPlus™ -ravintolisän avulla palautat nuoruuden elinvoimaasi ja tehostat seksuaalista suorituskykyäsi. Tilaa nyt toimituskulujen hinnalla 6,90€!”]


[eafl id=”21678″ name=”AdLibris” text=”Tilaa kirjat kotiin edullisesti AdLibriksestä! AdLibris on Pohjoismaiden suurin verkkokirjakauppa. Myös käsityö- ja piirtämistarvikkeet! Ilmainen toimitus (yli 16,90€ tilauksiin).”]


 

author avatar
Tanssiin.fi Toimitus
Tanssi- ja iskelmämusiikin uutiset asiantuntevasti.
Lue koko esittely
Tanssi Musiikki Tanssilava Uutinen Laulu Orkesteri Paritanssi Media Viihde Viihdemusiikki Lavatanssi Tanssiravintola Televisio Radio
social network icon social network icon social network icon

Mitä tunteita juttu herätti?

Tags: älä kiiruhda albumi charles plogman hannu palo heidi pakarinen kappale kerran vain komiat lähtee vai jäädä laulu levy moonika ilmén musiikki perjantai sinkku tanssiin.fi video

Post navigation

Edellinen: Palsanmäet huutokauppaavat Suvi Karjulan upean Silta yli synkän virran -taulun
Seuraava: Umpirakastunut Johanna Pakonen Annassa: ”Välillä saattaa mennä päivä sängyssä”

Samanlaisia juttuja

Iskelmäsäveltäjä ari laurila menehtyi vuosi sitten  leski kertoo miten julma sairaus muutti kaiken | tanssiin Fi
  • Uutiset

Iskelmäsäveltäjä Ari Laurila menehtyi vuosi sitten – leski kertoo, miten julma sairaus muutti kaiken

Tanssiin.fi 24.11.2025 0
Muistatko kanarian mikin Laulaa nyt dementiasta pilke silmäkulmassa | tanssiin Fi
  • Musiikkivideo

Muistatko Kanarian Mikin? Laulaa nyt dementiasta pilke silmäkulmassa

Tanssiin.fi 24.11.2025 0
Pitkä tauko päättyi petri hervanto julkaisi uuden levytyksen liki 25 vuoden jälkeen | tanssiin Fi
  • Musiikkivideo

Pitkä tauko päättyi: Petri Hervanto julkaisi uuden levytyksen liki 25 vuoden jälkeen

Tanssiin.fi 23.11.2025 0
Dimitri keiskin harvinaiset kuvat julki  tältä näytti tanssilavojen kuningas lapsena | tanssiin Fi
  • Haastattelu

Dimitri Keiskin harvinaiset kuvat julki – tältä näytti tanssilavojen kuningas lapsena

Tanssiin.fi 23.11.2025 0
Tomi metsäketo palaa isänsä jalanjäljille  valloittaa tanssilavat yhdessä johanna rantsin kanssa | tanssiin Fi
  • Keikat ja kiertueet

Tomi Metsäketo palaa isänsä jalanjäljille – valloittaa tanssilavat yhdessä Johanna Rantsin kanssa

Tanssiin.fi 22.11.2025 0
Komiat yhtye sai kullervo linna  palkinnon  tanssilavojen supernousu palkittiin | tanssiin Fi
  • Orkesterit

Komiat-yhtye sai Kullervo Linna -palkinnon – tanssilavojen supernousu palkittiin

Tanssiin.fi 22.11.2025 0

Luetuimmat nyt

Huikeat hyvästit! Tommi saatteli Katri Helenan lavalta viimeisen kerran – kuva- ja videokooste Huikeat hyvästit Tommi saatteli katri helenan lavalta viimeisen kerran  kuva  ja videokooste | tanssiin Fi 1

Huikeat hyvästit! Tommi saatteli Katri Helenan lavalta viimeisen kerran – kuva- ja videokooste

19.8.2025 0
Ikävä sairauskohtaus: soittaja tuupertui kesken tanssikeikan Särkässä Ikävä sairauskohtaus soittaja tuupertui kesken tanssikeikan särkässä | tanssiin Fi 2

Ikävä sairauskohtaus: soittaja tuupertui kesken tanssikeikan Särkässä

22.8.2025 0
Tämä Ile Vainion runo Katri Helenasta paisui hitiksi: ”Voi tule Katri…” Tämä ile vainion runo katri helenasta paisui hitiksi voi tule katri | tanssiin Fi 3

Tämä Ile Vainion runo Katri Helenasta paisui hitiksi: ”Voi tule Katri…”

22.8.2025 0
Heidi Pakarisen ja Mika Pohjosen tytär kilpailee missikisoissa Heidi pakarisen ja mika pohjosen tytär kilpailee missikisoissa | tanssiin Fi 4

Heidi Pakarisen ja Mika Pohjosen tytär kilpailee missikisoissa

22.8.2025 0

Seuraa meitä

Seuraa meitä

Ota yhteyttä

info@tanssiin.fi

TANSSIPAIKAT KARTALLA

Katso kätevästä kartasta Suomen tanssipaikkojen sijainnit.

Klikkaa tästä!

Tuoreimmat kuulumiset

  • Iskelmäsäveltäjä Ari Laurila menehtyi vuosi sitten – leski kertoo, miten julma sairaus muutti kaiken 24.11.2025
  • Muistatko Kanarian Mikin? Laulaa nyt dementiasta pilke silmäkulmassa 24.11.2025
  • Pitkä tauko päättyi: Petri Hervanto julkaisi uuden levytyksen liki 25 vuoden jälkeen 23.11.2025
  • Dimitri Keiskin harvinaiset kuvat julki – tältä näytti tanssilavojen kuningas lapsena 23.11.2025
  • Tomi Metsäketo palaa isänsä jalanjäljille – valloittaa tanssilavat yhdessä Johanna Rantsin kanssa 22.11.2025

Instagram

Seuraa meitä

Lämpimästi onnea💙 Tangokuningas Antti Raiski täyttää tänään tiistaina (25.11.) 49 vuotta. Paljon onnea💙Jukka Lampela täyttää tänään tiistaina (25.11.) 61 vuotta. Hannele Laurila muistelee miestään Ari Laurilaa kuoleman vuosipäivänä ja avaa heidän yhteistä tarinaansa. Lue @tanssiin.fi Aamukuuteen meni😅 Juttu @tanssiin.fi

Luetuimmat nyt

Huikeat hyvästit! Tommi saatteli Katri Helenan lavalta viimeisen kerran – kuva- ja videokooste Huikeat hyvästit Tommi saatteli katri helenan lavalta viimeisen kerran  kuva  ja videokooste | tanssiin Fi 1
  • Musiikkivideo

Huikeat hyvästit! Tommi saatteli Katri Helenan lavalta viimeisen kerran – kuva- ja videokooste

19.8.2025 0
Ikävä sairauskohtaus: soittaja tuupertui kesken tanssikeikan Särkässä Ikävä sairauskohtaus soittaja tuupertui kesken tanssikeikan särkässä | tanssiin Fi 2
  • Keikat ja kiertueet

Ikävä sairauskohtaus: soittaja tuupertui kesken tanssikeikan Särkässä

22.8.2025 0
Tämä Ile Vainion runo Katri Helenasta paisui hitiksi: ”Voi tule Katri…” Tämä ile vainion runo katri helenasta paisui hitiksi voi tule katri | tanssiin Fi 3
  • Tanssitähdet

Tämä Ile Vainion runo Katri Helenasta paisui hitiksi: ”Voi tule Katri…”

22.8.2025 0
Heidi Pakarisen ja Mika Pohjosen tytär kilpailee missikisoissa Heidi pakarisen ja mika pohjosen tytär kilpailee missikisoissa | tanssiin Fi 4
  • Tanssitähdet

Heidi Pakarisen ja Mika Pohjosen tytär kilpailee missikisoissa

22.8.2025 0
Tanssiparin tragedia: mies ampui kihlattuaan ja surmasi itsensä Tanssiparin tragedia mies ampui kihlattuaan ja surmasi itsensä | tanssiin Fi 5
  • Uutiset

Tanssiparin tragedia: mies ampui kihlattuaan ja surmasi itsensä

24.9.2025 0

haastattelu (315) kappale (360) keikat (1170) levy (241) sinkku (447) tangokuningas (421) tangokuningatar (299) tanssiin.fi (316) tanssit (729) video (345)

Luitko jo nämä?

Iskelmäsäveltäjä ari laurila menehtyi vuosi sitten  leski kertoo miten julma sairaus muutti kaiken | tanssiin Fi
  • Uutiset

Iskelmäsäveltäjä Ari Laurila menehtyi vuosi sitten – leski kertoo, miten julma sairaus muutti kaiken

Tanssiin.fi 24.11.2025 0
Muistatko kanarian mikin Laulaa nyt dementiasta pilke silmäkulmassa | tanssiin Fi
  • Musiikkivideo

Muistatko Kanarian Mikin? Laulaa nyt dementiasta pilke silmäkulmassa

Tanssiin.fi 24.11.2025 0
Pitkä tauko päättyi petri hervanto julkaisi uuden levytyksen liki 25 vuoden jälkeen | tanssiin Fi
  • Musiikkivideo

Pitkä tauko päättyi: Petri Hervanto julkaisi uuden levytyksen liki 25 vuoden jälkeen

Tanssiin.fi 23.11.2025 0
Dimitri keiskin harvinaiset kuvat julki  tältä näytti tanssilavojen kuningas lapsena | tanssiin Fi
  • Haastattelu

Dimitri Keiskin harvinaiset kuvat julki – tältä näytti tanssilavojen kuningas lapsena

Tanssiin.fi 23.11.2025 0
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Artistit
  • Tanssilavat ja -paikat
  • Ota yhteyttä
  • Tanssiin.fi toimitus
  • Web Stories
  • Faceboook
  • Instagram
  • Youtube
Copyright © 2025 Tanssiin.fi. Pidätämme kaikki oikeudet.