
Loimaan Metsämaalla sijaitseva perinteinen tanssipaikka Kalliohovi on joutunut lopettamaan tanssikautensa kesken.
Kalliohovissa on tanssittu sunnuntai-iltapäivisin talvikausilla sangen nimekkäiden artistien tahtiin. Tänä syksynä siellä ovat tanssittaneet mm. Saija Tuupanen, Finlanders ja Komiat.
Huomenna sunnuntaina 29.12. Kalliohovissa piti olla Antti Ahopellon & Etiketin keikka, mutta se on peruttu ja poistunut kalenterista.
”Valitettavasti joudumme ilmoittamaan, ettei tansseja jatketa tammikuussa”, Kalliohovi ilmoitti Facebook-sivullaan joulukuussa 2019.
[su_divider text=”Juttu jatkuu alla” style=”dotted”][su_label type=”important”]Mainos[/su_label]
[su_divider text=”Juttu jatkuu alla” style=”dotted”]
”Toistaiseksi määrittelemättömällä tauolla”
Tanssiin.fi:n tavoittama tanssipaikan edustaja vahvistaa, että tanssit ovat loppuneet ”toistaiseksi.”
”Metsämaan Kalliohovin tanssit ovat ainakin toistaiseksi määrittelemättöllä tauolla”, Kalliohovi tiedottaa Tanssiin.fi:lle.
Kalliohovi on Metsämaan Urheilijoiden rakennuttama urheiluhalli. Se sijaitsee aivan Metsämaan kylän keskustassa Loimaalla, Metsämaan vuonna 1777 rakennetun puukirkon välittömässä läheisyydessä.
Kalliohovissa toimii kouluaikoina koululaisten ruokailu. Sisäliikuntakautena niin koululaiset kuin päiväkotilaisetkin käyttävät liikuntasalin palveluja.
[su_divider text=”Juttu jatkuu alla” style=”dotted”][su_label type=”important”]Mainos[/su_label]
[su_divider text=”Juttu jatkuu alla” style=”dotted”]
Lavakuolemia 2019: Keurusselkä, Merikievari…
Vuosi 2019 on ollut jokseenkin synkkä tanssilavojen elinvoimaisuuden suhteen, sillä ikäviä uutisia on tullut useammankin lavakuoleman verran.
Kesällä hotelli Keurusselkä Keski-Suomen Keuruulla joutui lopettamaan. Syynä lopettamiseen on kiinteistön huono kunto. Hotellikiinteistön omistavan Työeläkeyhtiö Elon mukaan kiinteistön ylläpito oli ollut “raskaasti tappiollista”. Tämä johtuu ennen kaikkea rakennusten “huomattavan suurista ylläpito- ja korjauskustannuksista”.
→ Lue myös: Hotelli Keurusselältä suru-uutinen: Toiminta loppuu jo ensi viikolla – loppukesän tanssit peruttu
Joulukuussa ovensa sulki konkurssin takia toinen legendaarinen tanssipaikka, Satakunnan Merikarvialla sijaitseva Merikievari.
→ Lue myös: Surullinen joulu: Merikievari konkurssiin – tanssit loppuivat heti: ”Ensi kesän kohtalo vielä auki”
Tanssipaikat ovat kaatuneet myös taloudellisiin ongelmiin, jotka ovat johtuneet vähentyneistä kävijämääristä. Tanssiin.fi:n tietojen mukaan tämä koitui myös Kalliohovin kohtaloksi, koska tanssijoita ei käynyt tarpeeksi kuluja peittämään.
[eafl id=”25091″ name=”Suomen suurin tanssiristeily 2020″ text=”Matti ja Teppo avaavat historiallisen keikkakesänsä 24.5.20 Suomen suurimmalla tanssiristeilyllä Europalla. Ainutkertainen erikoiskeikka! Lisäksi Leif LIndeman sekä Neitoset. Varaa heti!”]
[eafl id=”21678″ name=”AdLibris” text=”Huima kirja-ale AdLibriksessä! Tuhansia kirjoja alk. 3,90€. Tilaa heti kotiisi!”]
[eafl id=”15543″ name=”Pasastar” text=”TÖITÄ TARJOLLA! Ansaitse eläkkeellä ollessasi tai tienaa osa-aikaisena. Hae myyntineuvottelijaksi takuupalkalla + bonukset.”]
[eafl id=”15304″ name=”Matsmart” text=”Osta ruokaa 20-90 prosentin alennuksella! Matsmart myy huiman halvalla ylijäämätuotteita. Tutustu ja tilaa heti!”]












